פריסבי לכלבים – הדבר הלוהט הבא בחינוך כלבים

על ידי – ב אוגוסט 25, 2013 – ב Uncategorized, מאמרים, עשה זאת בעצמך, פאפיפדיה   אין תגובות

פריסבי? גם לכלבים!

מאת מאור שטיינמץ

כל מי שיש לו כלב אנרגטי מכיר את המבט הזה כשהכלב מוצא משהו ממש שווה, מגיע איתו הכי קרוב אלינו שאפשר ואז נותן מבט שברור לכל מי שרואה אותו- "זרוק לי את זה! זרוק לי! אני תופס! מבטיח שאתפוס את זה! זרוק!"
משחר ההיסטוריה זוהה פוטנציאל ההבאה אצל כלבים, וגזעים מסויימים אף יועדו במיוחדות למשימות שדורשות יצר הבאה חזק במיוחד ("רטריברים"- המחזירים).

פריסבי לכלבים

פריסבי לכלבים

למה לשחק פריזבי עם הכלב?

היתרון הגדול במשחק פריסבי עם הכלב שהוא מאפשר מקסימום פורקן אנרגיה לכלב במינימום מאמץ של הבעלים. אחרי אימון פריסבי הכלב יחזור הביתה מותש והכי חשוב תוכלו להמשיך לשחק איתו במהלך השבוע ולפרוק לו אנרגיה באופן יומיומי.
פריסבי לכלבים נותן ביטוי מצוין לאנרגית הציד הטבעית של הכלב. מקום שבו הוא יכול לפרוק את התשוקה הזאת לרדוף אחרי "טרף" שעף או בורח ממנו. אנחנו יכולים לנתב את האנרגיה הזאת לטובתנו במשחק מועיל וחיוני לשני הצדדים במקום שהכלב יהרוס לנו את הסלון החדש. בזמן משחק הפריזבי הכלב לומד דברים חדשים ומאתגרים וכך הקשר בינו לבנכם מתחזק ומתעצם.

למי מיועד פריסבי לכלבים?

כל בעל כלב אנרגטי שכלבו צריך לפרוק אנרגיה על בסיס קבוע. הפריזבי משלב את יכולותיהם של הבעלים עם יכולותיו של הכלב, יש מאות צורות שונות של זריקה והבעלים מוצאים את אופן הזריקה המתאים ביותר לסוג הכלב, לגודלו, מהירותו וליכולותיו הפיזיות באופן כללי.
לא ניתן להכריח כלב לשחק ולכן הכלב צריך להיות בעל אהבה לריצה, קפיצה ותפיסה. כלב שאין לו עניין בפעילות- גם אם נצליח ללמד אותו לעשות זאת, יעשה זאת כמובן הרבה פחות טוב מכלב שמבצע את הספורט מתוך אהבה והנאה אמיתית..
מפני שהפריזבי אינו דורש מיומנות התחלתית גבוהה מהבעלים ומהכלב אלה רק רצון לשחק אחד עם השני אין שום הגבלה של השתתפות בספורט כל עוד הבריאות תקינה ומאפשרת זאת.

קצת היסטוריה

השימוש ביצר ההבאה זה בהתחלה היה בעיקר משימתי- ציידים השתמשו בכלבי הרטריבר על מנת להחזיר צייד למשל, ומשימות כאלה ואחרות בניהול המשק והחווה. בשנת 1970 התחיל ניתוב היצר הזה למטרות משחק הפריסבי.
באותה שנה התחיל בארה"ב ספורט ה"דוג דיסק" שהיום ידוע כפריזבי. המטרה הייתה פשוטה מאוד- נוהג הכלב זורק את צלחת הפריזבי, הכלב רץ, תופס אותה באוויר ומחזיר אותה לנוהג.
כבר תוך 4 שנים תפס הספורט תאוצה ועלה במיוחד למודעות כאשר בחור צעיר בשם אלכס סטיין פרץ למגרש בייסבול עם כלבו אשלי (מסוג וויפט) באמצע משחק חשוב והתחיל לבצע תרגילי פריסבי שהדהימו את הקהל. הכלב אשלי רץ במהירות של 56 קמ"ש וקפץ 2.7 מטר באוויר על מנת לתפוס את הדיסק. התרגילים היו כל כך מדהימים שהמשחק נעצר ל-8 דקות שבסופן אלכס נעצר על ידי כוחות המשטרה ולווה אל מחוץ למגרש.
לאחר אירוע זה, החל אלכס ליזום תחרויות ואליפויות עולמיות בשיתוף פעולה עם לרב לנדר ואלדון מקלנטייר.

משחקי פריזבי

את ספורט הפריזבי אפשר לבצע בכמה סוגי ביצוע שונים:

 • טוס אנד פאטץ' (זריקה והבאה)
  בתחרות זו המגרש מחולק לפי מטרים למספר חלקים כאשר המרחק המרבי לרוב לא עולה על 50 מטר. הנוהג מגיע עם 2 דיסקים כאשר 1 מהם ניתן לשופט למקרה שהדיסק עף מחוץ למגרש.
  זמן התחרות הוא 60 שניות שבהן הנוהג צריך לזרוק לכלב את הדיסק כמה שיותר פעמים.
  הניקוד נקבע לפי החלק שבו הכלב תפס את הפריזבי, חלק ראשון נקודה אחת חלק שני שתי נקודות וכ"ו. הניקוד גם נקבע לפי האופן שבו הכלב תפס את הפריזבי על תפיסה שהכלב מזנק מקבלים נקודה נוספת ועל כלב שנמצא עם 4 רגליים באוויר מקבלים עוד חצי נקודה.
 • פריסטייל (סגנון חופשי)
  בתחרות זו הנוהג מגיע עם 10 דיסקים ועליו לבנות רוטינה (עם מוזיקה) שתהיה מרשימה ומדויקת ככל שאפשר.
  זמן התחרות הוא בין דקה וחצי ולפעמים עד 3 דקות שבהן הנוהג צריך לבצע תרגילי חובה ותרגילי רשות לפי בחירתו.
  הניקוד נקבע סובייקטיבית לפי דעתם של השופטים על רמת הקושי של התרגילים ועל פי מידת ההצלחה של הנוהג והכלב לעשות את התרגילים כראוי.

מתי מתחילים להתאמן?

אפשר להתחיל להתאמן בפריסבי לכלבים כבר מגיל 3 חודשים בתרגילים מסוימים. חשוב לדאוג שהכלב לא יקפוץ לפני גיל שנה ולדאוג לשחק עם הכלב לפי כללי הבטיחות על מנת לא ליצור נזק במיוחד בגיל צעיר.
הפריסבי מחזק את הקשר בין הבעלים לכלב בגלל שהכל נעשה בצורת משחק שהיא תהליך למידה חיובי וכיף בשביל הכלב ובשביל הבעלים.
בשביל להתחיל להתאמן יש לרכוש פריסבי מיוחד לכלבים- מינימום שלוש צלחות זהות, המותאמות לגודל הכלב, ומומלץ אף יותר למקרה של אובדן או הרס של הצלחת ככל שמתרבים המשחקים. בנוסף לכל אלה, נדרשת תקשורת בין הכלב לבעליו וכמובן- הרצון לשחק. אחרי שיש לכם את שני אלה אתם מוכנים להתחיל…

חוג פריזבי לכלבים

אימוני פריזבי לכלבים מתקיימים בספורט כיף ראשון לציון אחת לשבוע בשעות הערב.
האימון מתקיים בקבוצות של עד 5 אנשים ואורכו כשעה. בחוג נלמד איך להתחיל לשחק פריזבי, איך ללמד את הכלב לתפוס את הפריזבי באוויר ואיך לזרוק את הפריזבי במגוון זריקות. מתקדמים ילמדו איך לבצע טריקים שונים עם הכלבים ולהגיע לרמת שליטה גבוהה יותר בכלבם ובפריזבי.
את האימונים מעביר מאור שטיינמץ מתמחה בספורט כלבני ועבר הכשרה מעשית באירופה אצל מאמני פריזבי שמתחרים ומכשירים מתחרים ברמה עולמית.
לפרטים נוספים ויצירת קשר – מאור שטיינמץ –
טלפון – 052-691-2494
פורקן אנרגיה לכלבכם מובטח!
נתראה על המגרש!

Related Posts

 • "לבד אנחנו. לגמרי לבד על כוכב לכת תועה זה; ובין כל צורות החיים המקיפות אותנו, אף אחת לא התקשרה איתנו בברית, אף לא אחת חוץ מהכלב." מוריס מטרלינק כמה אנחנו באמת יודעים על כלבים ואיך זה משפיע על העולם שלהם? אז איך באמת קרה, שמבין כל היצורים החיים, התקרבנו כל כך דווקא לכלב? איך זה…
 • שאלת השאלות! איך ללמד כלב לחכות בסבלנות למשהו? הכלבים שלנו מונעים מיצר. ההנאה הרגעית היא החשובה מכל. הראייה לטווח הרחוק מצומצמת ומה שחשוב זה מה שקורה עכשיו. הם רוצים לקבל מה שהם רוצים ועכשיו. ממש כמו ילדים. התפקיד שלנו הוא ללמד אותם שהם יכולים לקבל את מה שהם רוצים בקלות ובמהירות, אם רק יחכו רק…
 • אנשים ביום העצמאות, כלבים ביום העצמאות כמה כיף לנו ביום העצמאות - חגיגות, מופעים, זיקוקים, אנשים, מסיבות ושמחה גדולה... כל שנה המדינה שלנו חוגגת יומולדת ואנחנו חוגגים יחד איתה. כלבים ביום העצמאות מרגישים אחרת, הכל שונה, הכל מוזר ופתאום גם יש רעשים חזקים מאוד מהשמיים. חשוב שנעצור, שנייה לפני החגיגות, ונחשוב איך הכלב תופס את…
 • אז מי בעצם התחיל עם מי? האדם או הכלב? "לבד אנחנו. לגמרי לבד על כוכב לכת תועה זה; ובין כל צורות החיים המקיפות אותנו, אף לא אחת התקשרה עמנו בברית, אף לא אחת חוץ מהכלב." מוריס מטרלינק האם תהיתם פעם למה, מכל בעלי החיים, דווקא הכלב הוא זה שנחשב חברו הטוב ביותר של האדם? למה…

השאר תגובה