לתאום פגישה
052-8333446

אילוף כלבים / טיפול התנהגותי

טיפול התנהגותי ואילוף כלבים

מה ההבדל בין אילוף כלבים לטיפול התנהגותי?

אילוף כלבים וטיפול התנהגותי הם דברים שונים הנובעים מצרכים שונים. לפעמים הם משתלבים יחד בתהליך הכולל אך אילוף כלבים ממלא צורך מסוים בעוד טיפול התנהגותי ממלא צורך אחר.

אילוף כלבים

שמדברים על אילוף כלבים מדברים על ללמד את הכלב התנהגויות שרצויות לנו. בשביל להסתדר עם הכלב טוב יותר נלמד את הכלב מילים שהוא יוכל להבין ולבצע. מילים אלה נקראות "אותות". האות מסמנת לכלב דבר שקורה או התנהגות שאנחנו רוציםשהוא צריך לבצע.
האותות הבסיסיות שעוזרות לנו להסתדר טוב יותר עם הכלב שלנו ויוכלו להועיל לנו ביום יום עם הכלב הם בדרך כלל-

 • שב – טוסיק על הרצפה.
 • ארצה – תשכב על הרצפה.
 • אליי – תגיע אליי
 • השאר – השאר איפה שאתה עכשיו.
 • רגלי – לך ליד הרגל. בדרך כלל מעדיפה ללמד את הכלב ללכת ברצועה רפויה אבל אם יש עדיפות אז גם רגלי
 • למקום – לך למקום שלך

מעבר לאותו הבסיסיים יש עוד מילים שעוזר שהכלב מבין כמו רד למטה, צא החוצה, עזוב, קח, אחורה, לך תביא ועוד ועוד…

הרבה פעמים כשאומרים אילוף כלבים או כלב מאולף מדברים על כלב שיודע לעשות טריקים. אז לטריקים יש הרבה יתרונות (אף אחד מהיתרונות האלה לא כוללים כלב קרקס) ביניהם – פעילות משותפת מהנה בין הכלב לבעלים, פעילות מנטלית מעשירה, פורקן אנרגיה וכלב שיודע ללמוד וקל ללמד אותו.
טריקים גם מפתחים את אוצר המילים המשותף שיש לנו עם הכלב ומאפשר לנו לתקשר איתו בצורה טובה ועשירה יותר.

פעילויות משותפות שאפשר ללמד את הכלב כמו לרוץ איתנו, לרכב איתנו על אופניים, לפתוח לנו דלתות (בעיקר במצבים של מוגבלות פיזית של הבעלים)

אילוף כלבים שנעשה בדרך נעימה וכיפית המבוססת על חיזוקים חיוביים יהפוך לפעילות שהכלב נהנה ממנה והאותות יהפכו להיות התנהגויות שהוא ישמח לבצע. שיתוף פעולה יחזק את הקשר בין הכלב שלכם אליכם והוא ישמח להקשיב לכם כשתבקשו.

טיפול התנהגותי

כשמדובר על טיפול התנהגותי מדובר על פתרון להתנהגות מסויימת של הכלב שמפריעה לאיכות חייו או לאיכות חיינו. בדרך כלל שצד אחד בזוגיות בין כלב לבעלים לא מאושר, גם הצד השני לא יהיה מאושר.
חשוב להפריד בין בעיית התנהגות – התנהגות שאינה נורמלית לכלב (חרדת מטישה, תוקפנות מוגזמת – בגזעים מסוימים, הרס בבית, צרכים בבית לאחר שלב הגורות או חוסר תקשורת עם כלבים) לבין התנהגות בעייתית – התנהגות שנורמלית לכלב אך מפריעה להתנהלות בבית – (חפירות בחצר, נבחנות – בגזעים מסוימים, משיכה בטיולים, גניבת אוכל ועוד..).
בטיפול התנהגותי נשים פחות דגש על למידת אותות ויותר על התנהלות, סיפוק צרכי הכלב, מציאת שורש הבעיה, שינוי רגש כלפיי גירויים מעוררים (לדוגמא כלב שתוקפן לכלבים מתוך פחד נעבוד איתו על מנת לשנות לו את הרגש מפחד לשמחה למראה כלב אחר).
ברוב הפעמים נשלב אותות שיעזרו לנו בתהליך הטיפול ההתנהגותי.

גם אילוף כלבים וגם טיפול התנהגותי משפרים את איכות חיינו עם הכלב ואת איכות חייו של הכלב איתנו.

לתיאום פגישת איבחון – 0528333446
לעמוד הפייסבוק שלי – על כלבים ואנשים

Related Posts

 • פעילויות לילדים שאוהבים כלבים, במהלך השנה, בחופשות ובחגים. פעילויות קבוצתיות מעשירות שילמדו את הילד שלכם, חמלה, רגישות, אחריות וקבלת האחר, דרך חוויות מעצימות מלאות בכיף והנאה איפה ומתי לפרטים מלאים על הקייטנה הבאה לחצו כאן מה יהיה בקייטנה אילוף גורים למשמעת בסיסית וטריקים עבודה פרטנית בקבוצות קטנות תחרויות ופרסים שווים משחקים חברתיים בקבוצות למידת תקשורת כלבית…
  Tags: הכלב, של, את, על, כלבים, עם, כלב
 • טיול עם הכלב טיול עם הכלב לא חייב להיות מתיש ולא נעים. יש כמה דברים פשוטים שאתם יכולים לעשות בשביל טיול נעים גם לכם וגם לכלב. הטיפים הבאים יעזרו לכם ולכלב שלכם להנות יותר אחד מהשני בטיולים משותפים ואפילו יעייפו את הכלב יותר מטיול רגיל כי הוא יאלץ להיות קצת יותר מודע להתנהלות שלו. תיישמו…
  Tags: הכלב, עם, את, על, או
 •   מה חשוב לדעת כשיוצאים לטיול עם הכלב בחורף? טיול עם הכלב בחורף - יש שאוהבים, יש שלא סובלים, יש שמוציאים את הכלב לדקה ויש שיוצאים לטיול ארוך בטבע בזכות הטיפות. אבל איך הכלב מרגיש בגשם? זה כבר משהו אחר. תפקידו של האף בטיול כלבים סומכים על תקשורת כימית (המבוססת על ריח) ומשתמשים בה על…
  Tags: את, הכלב, על, של, כלבים, גם, עם
 • קייטנת כלבים לילדים - קייטנת "פאפיז - הדור הבא" פעילויות לילדים - קייטנת כלבים יש הרבה קייטנות לילדים אבל קייטנת כלבים "פאפיז הדור הבא" יש רק אחת! אנחנו מאמינות שילד שגדל עם כלב גדל להיות אדם טוב יותר... לפרטים על הפעילות הקרובה לחצו כאן ככל שיותר ילדים ילמדו עכשיו על כלבים ויבינו אותם לעומק, הדור הבא שלנו יהיה…
  Tags: כלבים, כלב, של, עם, על
 • יום העצמאות בפתח ואם גם לכם יש פחד בלתי מוסבר מהיום הזה, מן מועקה מהתקרבותו של החג הזה, כנראה שגם לכם יש בבית כלב שפוחד מזיקוקים. מה קורה לכלב שפוחד מזיקוקים ביום העצמאות? מה שקורה לכלב שפוחד מזיקוקים בחגים כאלה כמו יום העצמאות עם הזיקוקים ופורים עם הנפצים, זה שהוא שומע רעש חזק ובלתי מוסבר…
  Tags: את, הכלב, עם, גם, של, על, כלב, או