בחירת כלב – גורים VS בוגרים

על ידי – ב אוקטובר 28, 2012 – ב גורים, טיפים, מאמרים, פאפיפדיה   סגור לתגובות על בחירת כלב – גורים VS בוגרים

בחירת כלב גור או בוגר

התלבטתם וחשבתם והחלטתם שהגיע הזמן לאמץ כלב. החלטה טובה! איזה כיף! עכשיו עוברים לשלב – בחירת כלב. אז מה מביאים? גור או בוגר???

הממממ שאלה קשה… מצד אחד גורים זה גורים ואין לעמוד בפניהם, מצד שני בוגרים הם מחונכים, יודעים להתנהג ויהיה קל איתם. שימו לב- בתהליך בחירת כלב, אילו הם אינם השיקולים שאתם צריכים לחשוב עליהם.
בחירת כלב היא לא תמיד החלטה קלה בעיקר כשמדובר בבית ללא נסיון קודם עם כלבים. הכלב הוא יצור חי, וכמו בני אדם, הוא עולם ומלואו. כלב בוגר לא בהכרח יהיה קל יותר מגור וגור לא תמיד יהיה חמוד יותר מכלב בוגר (כל מי שגידל גור יודע עמוק בפנים שיש כמה רגעים בחיים שהגור הוא לא חמוד בכלל…) אז בעצם מה צריך לשקול?

קודם כל כשניגשים לתהליך בחירת כלב, לפני שלוקחים כלב חדש הביתה מומלץ, כדאי ורצוי להתייעץ עם איש מקצוע בשביל למצוא התאמה מושלמת. התאמה נכונה מהתחלה יכולה לעשות את כל ההבדל בין חיים הרמוניים עם הכלב לבין רגשות של אי שביעות רצון הדדית וחוסר סיפוק מהכלב שבחרנו להכניס הביתה. כדאי לחשוב על גזע (אם רוצים כלב למטרה מסוימת) וגודל. מידת האנרגיה של הכלב צריכה להתאים למידת האנרגיה של המשפחה. כלב אנרגטי יתאים יותר למשפחות פעילות המעוניינות לצרף את הכלב לשגרה המשפחתית הפעילה, וכלב רגוע ומפונק יתאים יותר למשפחות שמעדיפות להתכרבל על הספה עם סרט טוב.

 • גורים:

  גור הוא דף חלק. חשוב שיהיה עם האם ואחיו עד גיל חודש וחצי. לאחר מכן, עד גיל 4 חודשים, הוא עובר תקופה שבה הוא פתוח יותר לחוויות חדשות ויכול להסתגל יותר בקלות למצבים שונים. כשאתם מאמצים גור אתם מקבלים הזדמנות להשפיע על אופי הכלב שלכם. אתם אחראיים על החשיפה של הכלב לעולם, יכולים להכיר לו כמה שיותר מצבים חדשים ולהשפיע ישירות על יכולת ההסתגלות שלו ככלב בוגר. בנוסף, אתם מקבלים את הכח לעצב את הקשר שלכם עם הכלב וללמד אותו התנהגויות רצויות בקלות. יש לכם שליטה מלאה על האירועים שישפיעו או לא ישפיעו עליו ועל תגובותיו לאירועים אלה. באותה מידה אם אתם מביאים גור אתם יכולים (לא נדיר בכלל, קורה כל הזמן) ללמד אותו בלי כוונה התנהגויות לא רצויות בקלות מפתיעה ולקבל כלב בוגר קשה מאוד.

 • בוגרים:

  כשמאמצים כלב בוגר בעל התנהגויות מושרשות קשה יותר ליצור שינוי בהתנהגות. היסטוריה לא ידועה יכולה להוביל להתנהגויות לא צפויות עקב ניסיון עבר. כלב בוגר בעל מטען רב יכול להיות קשה להתמודדות והרבה כלבים כאלה חוזרים לאחר אימוץ. באותה מידה, אם מוצאים התאמה נכונה בין כלב בוגר לבעלים אתם יכולים למצוא את כלב חלומותיכם. בחירת כלב בוגר שאופיו כבר ידוע והוא מתאים, משחרר אתכם מהאחריות של חינוךועיצוב אופיו. חיבור נכון של משפחה עם כלב בוגר יכול לעתים להיות טוב יותר מחיבור עם כלב שמגדלים מגורות היות בגלל שכמו במשפחות הטובות ביותר קשר שכזה מגיע עם המון משקעים משל עצמו.

 • גורים:

  תעצרו עכשיו ותשאלו את עצמכם- כמה זמן אני נמצא בבית במהלך היום וכמה זמן הבית ריק? אם אתם רוצים להביא גור שתוכלו לחנך וללמד ולהיות מאושרים יחד זה נפלא רק קחו בחשבון שחינוך ו"עיצוב" הגור לוקח זמן והשקעה. אם אין לכם את זה קרוב לוודאי שכל מה ש"תעצבו" זה כלב תלותי שנהנה לנשנש את הספות ולעשות פיפי בבית. חינוך גורים נכון הוא מקיף ודורש זמן, סבלנות, הבנה ומאמץ. כמובן שלטווח הרחוק הוא משתלם ביותר כשיש הבנה הדדית בין כלב ובעלים. חשוב מאוד לקחת בחשבון א גורם הזמן ויכולת ההשקעה.

 • בוגרים

  גם כלב בוגר זקוק לזמן והשקעה כמובן, אך אם מצאתם התאמה טובה והתנהלתם עם הכלב נכון בחודש הראשון תקבלו את הכלב המושלם. אם תקבלו אותו כמו שהוא, תהיו מוכנים לעבוד בשביל לשנות את הדברים שאתם לא יכולים לקבל ותספקו את הצרכים שלו ככלב, הוא יהיה לכם חבר אמת גם בלי שתהיו איתו כל היום בבית.

לקנות או לאמץ???? לאמץ!! אימצתם? זה לכל החיים בלי חרטות..
חפשו לכם כלב שיתאים לצרכים שלכם כלב שדומה לכם במידת האנרגיה וההתרגשות. אל תקחו את הכלב הראשון שקופץ עליכם רק כי הוא הכי חמוד, כי הוא לא יהיה כל כך חמוד כשהוא יהרוס לכם את הבית. רוצים ללכת על בטוח? נסו לקחת כלב לאומנה וקחו כל שבועיים כלב אחר עד שתמצאו את ההתאמה המושלמת. ככה גם תעזרו לעומס בעמותות וגם תהיו בטוחים שהכלב מתאים לכם