אילוף כלבים – איך ללמד כלב לחכות בסבלנות

על ידי – ב יוני 16, 2013 – ב טיפים, עשה זאת בעצמך, פאפיפדיה   אין תגובות

שאלת השאלות! איך ללמד כלב לחכות בסבלנות למשהו?

הכלבים שלנו מונעים מיצר. ההנאה הרגעית היא החשובה מכל. הראייה לטווח הרחוק מצומצמת ומה שחשוב זה מה שקורה עכשיו. הם רוצים לקבל מה שהם רוצים ועכשיו. ממש כמו ילדים.
התפקיד שלנו הוא ללמד אותם שהם יכולים לקבל את מה שהם רוצים בקלות ובמהירות, אם רק יחכו רק בסבלנות…

גם הכלב שלכם משתולל כל פעם שאתם מרימים רצועה, דוחף את הראש לדלת כל פעם שאתם ניגשים לפתוח אותה או קופץ עליכם בטירוף כשאתם רק ניגשים לשק האוכל שלו? אז הפוסט הזה בדיוק בשבילכם!

איך ללמד כלב

כל מה שאתם צריכים בשביל ללמוד איך לאלף כלב זה סבלנות ועקביות. אם אתם תהיו עקביים גם הכלב שלכם יהיה עקבי. אתם יכולים לדעת את זה בוודאות בגלל שכל פעם שאתם שולפים רצועה יש אחריה טיול (עקביות מצדכם) וכל פעם שאתם שולפים רצועה הכלב משתולל (עקביות מצדו). הכלב למד בקלות רבה להשתולל כשמרימים רצועה…

איך ללמד כלב לחכות בסבלנות – השלבים –

1. למדו את כלבכם לשבת. קחו חטיפים, עמדו מול הכלב וחכו שהוא יתיישב. הזמן שייקח לו לשבת משתנה מכלב לכלב אבל בסוף הוא יתיישב. ברגע שהטוסיק נוגע ברצפה תנו לו חטיף. תנו לו אחרי זה עוד חטיף על זה שהוא נשאר לשבת. אם הוא קם המתינו שוב. הפעמים הראשונות לוקחות זמן אבל ברגע שהוא יבין את הקטע הוא יתיישב כל פעם שהוא ירצה חטיף. חזקו אותו על ישיבה נכונה ומתמשכת. כדאי להגיד לכלב "יופי" או "כלב טוב" כשאתם נותנים את החטיף. הוא ילמד לקשר את "המחמאה" מכם עם משהו טוב.

2. תרגלו שב בכל מיני מקומות בבית. המנעו מלהגיד את המילה שב עד שהכלב לא למד לשבת בצורה אמינה. המנעו ממצב שבו אתם אומרים שב 20 פעמים והכלב סתם מסתכל עליכם כאילו נפלתם מהירח.

3. זה השלב שבו אתם מלמדים את הכלב לחכות בסבלנות לפני משהו מרגש.
עמדו ליד דלת הכניסה וחכו או בקשו ממנו לשבת. ברגע שהוא מתיישב פתחו את הדלת קצת. אם הוא קם סגרו אותה בחזרה. כשהוא מתיישב פתחו אותה עוד קצת. ושוב אם הוא קם סגרו אותה. אפשר לשחק קצת עם רמת הסגירה. כלומר, אם פתחתם אותה די הרבה והוא קם אין צורך לסגור עד הסוף אלא רק קצת. הכלב מבין שכל עוד הוא מתיישב הדלת נפתחת. ברגע שהוא קם היא שוב נסגרת.
אפשר לתרגל את זה עם חטיפים אבל לא חייבים, עצם פתיחת הדלת היא חיזוק בשביל הכלב.

4. כשהגעתם למצב שבו הכלב מתיישב ובדלת פתוחה לרווחה תגידו "אוקיי" בטון גבוה ואפשרו לו לצאת. תקפידו להיות עקביים עם השחרור ולתרגל את זה כל פעם שאתם פותחים את הדלת. אחרי מספיק תרגולים הכלב ילמד שכשאתם ניגשים לדלת, הדרך הכי מהירה לצאת החוצה היא לשבת ולא לדחוף את הראש.

5. נסו לתרגל אותו דבר עם הרצועה. חכו שהכלב יתיישב ותתקרבו אליו עם הרצועה, ברגע שהוא קם או קופץ תתרוממו ואל תשימו אותה עליו. למדו אותו שהרצועה נקשרת עליו רק כשהטוסיק על הרצפה.

המנעו מתיקונים וענישה בכל מצב!! אל תגידו לו "לא!" ואל תכנסו לתסכול. אתם מלמדים פה התנהגות חדשה ואם תהיו סבלניים הוא יצליח ללמוד אותה.
תשאירו את האווירה נעימה וכיפית. הכלב ישמח לשתף איתכם פעולה כשיהיה לו כיף לעשות את זה!

רוצים לדעת עוד על איך לאלף כלב? הצטרפו אלינו לעמוד הפייסבוק- פאפיז- על כלבים ואנשים

השאר תגובה