טיפול בחרדות כלבים

טיפול בחרדות

טיפול בחרדות כלבים

טיפול בחרדות כלבים

חרדה היא מצב פסיכולוגי או פיזיולוגי בו האדם (או במקרה שלנו – הכלב) חש אי שקט, בשל מתח ודאגה רבה מפני איום וסכנה ממשיים או דמיוניים, מודעיים או בלתי מודעים, שהוא חש חסר אונים מולם (ההגדרה על פי ויקיפדיה).
גם כלבים מרגישים חרדה וחוסר אונים וגם הם מגיבים לכך בדרכם שלהם. כשכלב נמצא במצב של חרדה גבוהה הוא חסום ללמידה ולכן, למרות שהוא רואה שהגירוי המפחיד אינו מזיק לו, הוא אינו מצליח לצאת ממצב החרדה וללמוד התנהגות אחרת. בהרבה מהמקרים הכלב נכנס לרגש חרדתי רק מציפייה לגירוי עד שנהיה מצב של חרדה מתמדת.

ישנם כמה סוגים של חרדות ביניהם –

  • חרדת נטישה – חשוב להפריד בין חרדת נטישה לתלות. חרדת נטישה היא מצב קשה ביותר בו הכלב לא מסוגל להשאר לבד או בלי הבעלים שלו. במצב כזה הכלב לא יצליח להרגע כשהוא לבד. הוא ייכנס למתח כבד מאוד ויפרוק אותו בכל דרך שיוכל – נביחות בלתי פוסקות, הרס הבית (בעיקר סביב פתחים), נסיונות לצאת מהבית, הטלת מום עצמי ועוד… לא כל כלב תלותי הוא גם חרדת נטישה וחשוב לעשות את ההפרדה. טיפול בחרדת נטישה הוא טיפול לטווח ארוך וכולל בתוכו הרבה ניהול סביבתי ותרגולים שונים בבית. טיפול בחרדת נטישה תהיה שונה מטיפול בחרדות כלבים אחרות.
  • חרדות מגירויים מסוימים – חרדות הם גם דבר נלמד וגם דבר שיכול להתפתח עקב חוויה מעצבת בגורות. גורים שלא נחשפו בתקופות הקריטיות יכולים לפתח חרדות סביב גירויים חדשים ולא מוכרים. החרדה יכולה להיות כלפיי הסביבה החיצונית (כלבים המפחדים לצאת לטיול ומושכים לכיוון הבית), חרדה כלפיי אוכלוסייה מסויימת (גברים, אנשים גבוהים, אנשים עם כובע ועוד..), כלפיי כלבים אחרים (בדרך כלל עקב חוסר חשיפה בגורות או מטראומה בגיל קריטי) ויכולה גם להיות מצב כללי שהכלב נמצא בו כשהוא באיזור לא מוכר. טיפול בחרדות כלבים כלפיי גירוי מסויים כוללת שינוי רגש כלפיי הגירויים המפחידים בעזרת התנייה קלאסית- הפיכת הגירוי המפחיד לגירוי נעים. לא תמיד אפשר לפתור את הבעיה ב-100% אבל בדרך כלל אפשר לעזור לכלב ללמוד להתמודד עם הגירוי ואת הבעלים לקרוא את הכלב טוב יותר ולעזור לו לצאת מהמצב החרדתי.
  • חרדות חורפיות מרעמים וגשם חזק – ישנם כלבים שהלחץ הברומטרי במזגי רוח מסויימים גורמים להם לכאב באוזניים ולכן הם נכנסים לחרדות כשיש מזג אויר מסוים. כמו כן הרעש החזק יכול להיות מפחיד ולא מובן לכלבים. בדרך כלל יתחיל בהתחלה מפחד ויתפתח לחרדה רצינית. חשוב לתמוך בכלב במצבים האלה ולא להתעלם מהחרדה. ישנם דרכים לטיפול בחרדות כלבים הקשורות למצבים חורפיים חשוב לאבחן ממה החרדה נובעת על מנת למצוא לה טיפול מתאים.

לאיבחון מקצועי בביתכם צרו קשר או התקשרו -0528333446

לעמוד הפייסבוק שלנו – פאפיז – על כלבים ואנשים